woolash reviews
تشک رویا
تشک مهمان
فروش توتون پیپ
خرید پیپ اصل
نمایندگی تفال
خرید اتو بخار تفال
زودپز تفال
تراكم و شانه چيست؟ خانه ي فرش ماشيني
درباره من
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :ميترا شادنيا
تاريخ: ۱۴ فروردين ۱۳۹۷ ساعت: ۰۹:۰۰:۰۳

تراكم و شانه چيست ؟


فرش ماشيني با شانه و تراكم اش مورد ارزيابي و شناسايي قرار ميگيرد. هر فرش مجموعه اي از گره هاست كه در طول و عرض فرش گسترده و بافته شده است.به مجموع گره ها در يك متر عرض فرش شانه گويند.و به مجموع گره ها در يك متر طول فرش تراكم گويند.

عموم فكر ميكنند كه تنها و اساسي ترين چيزي كه در كيفيت فرش موثر ميباشد شانه و تراكم فرش است .در صورتي كه كيفيت يك فرش متاثر از جنس نخ به كار رفته در ان فرش است.فرشهايي در بازار موجود است كه تراكم و شانه ي ان بالا بوده اما داراي جنس نخ نامرغوب هستند كه در مقايسه ، يك فرش داراي تراكم پايين مثلا تراكم 350 با كيفيت نخ مطلوب بسيار مقاوم تر و بهتر از انها  ميباشد.

براي تشخيص شانه و تراكم بايد بدانيد اين دو كلمه در عمل و بافت فرش كجا قرار دارند و چگونه تعريف ميشوند؟

1000 شانه يعني ،در يك متر عرض فرش 1000 گره بافته شده است .براي حساب كردن اين تعداد گره حوصله و دقت فراوان لازم است .اما ميتوان تعداد گره در 10 سانت از فرش را با تناسب و شمارش حساب كرد و متوجه شد كه اين تعداد كه در شناسنامه فرش درج شده درست ميباشد يا دروغي بيش نيست.! مثلا در ده سانت اين فرش بايد 100 گره و در پنج سانت ان 50 گره بافته شده باشد.

و اما تراكم ، تراكم 2000 يعني در يك متر طول فرش 2000/2 گره وجود دارد و با شمارش تعداد گره ها در يك متر وضرب ان در 2 عدد تراكم فرش بدست ميايد.

شانه هاي رايج در بازار 440 شانه - 500 شانه -فرش ماشيني 700 شانه فرش ماشيني 1000 شانه -فرش ماشيني 1200 شانه ميباشند و تراكم هاي رايج در بازار 300-400-500-600-700-800-900-1000-1400-2550-3000-3200 رج مي‌باشد.

 

و اما فرق تراكم و شانه در چيست؟

 

هرچه شانه فرش بالاتر باشد فرش ريز بافت تر است .به همين علت در طرح شلوغتر ميباشد و دستبافت گونه است .و تراكم بالا نشانه از اين امر است كه فرش متراكم تر و فشرده تر ميباشد در نتيجه سنگينتر خواهد بود.

 

 

 تاثير تراكم و شانه در فرش چيست؟

 

هرچه تراكم و شانه فرش بيشتر باشد طبيعي است كه تعداد گره ها و به تبع متريال يا ماده به كار رفته در فرش بيشتر بوده در نتيجه فرش سنگينتر خواهد بود.ولي كيفيت فرش تنها و تنها با ماده و جنسي كه فرش با ان بافته ميشود سنجيده ميشود.و تاثير تراكم و شانه بالا در بافت فرش در مقايسه با فرش با تراكم پايين تر در اين است كه فرش را زيباتر و ريز بافت تر ميكند و وضوح و كيقيت طرح و نقش در اين فرش مشخص خواهد بود و تاثير ان در قيمت فرش باعث بالا رفتن قيمت به نسبت بالا رفتن تراكم و شانه ميباشد.

موضوع:
برچسب‌ها: ،

نظرات (0)
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]